Jak cestovat pouze s příručním zavazadlem

Sbalené příruční zavazadlo pro cestu | Zaparkovat u letiště.cz

Plánujete cestu do zahraničí a přemýšlíte, zda si vystačíte pouze s příručním zavazadlem? V dnešní době je moderní cestovat na lehko. Člověk základní potřeby může zakoupit v cílové destinaci, a pokud cestuje do teplých krajin, pak tričko, kraťasy a opalovací krém je vše, co potřebuje. Nízkonákladové letecké společnosti také vychází cestovatelům na lehko vstříc a nabízí jim levné letenky bez zavazadla k odbavení. Jak zabalit vše potřebné do příručního zavazadla a na co nikdy nezapomenout?

Předpisy pro příruční zavazadlo

Předtím, než začneme balit, si musíme určit, do jakého zavazadla vše dáme. Každý dopravce má své předpisy a vždy je nutné se informovat předem na jeho webových stránkách, jakou váhu a rozměry vaše zavazadlo může mít. Nejčastěji však se zavazadlem o rozměrech 55 x 40 x 20 cm o maximální váze 10 kg bez problémů odcestujte.   

V následující tabulce uvádíme přehled povolených velikostí a hmotností příručních zavazadel u nejčastějších leteckých společností:

Tabulka krétií pro příruční zavazadla u různých leteckých společností

Tip:

Při měření příručního zavazadla zahrňte veškeré přesahy konstrukce, tzn. kolečka a držák. Co se hmotnosti týče, obecně si smíte vzít lehčí zavazadlo letíte-li ekonomickou třídou, těžší pak v případě cestování první třídou.

Pro zjištění hmotnosti si raději pořiďte speciální váhu na zavazadla, neboť osobní váha nemusí být nejpřesnější.

Přípustný obsah zavazadla

Dále se pojďme podívat na to, co konkrétně si smíme a nesmíme s sebou vzít na palubu. Přípustná je elektronika, pas, peníze, oblečení, jídlo*, tekutiny**, kosmetika**, léky. Do letadla si nikdy nesmíte vzít zbraně, chemické a toxické substance, sportovní vybavení velkých rozměrů, pracovní nástroje a ostré předměty (vyjma nůžtiček na nehty).

Širší výčet předmětů, který si (ne)smíte vzít s sebou na palubu naleznete v tomto článku. Zajímají-li vás spíše kategorie předmětů – a nikoliv konkrétní věci – přečtěte si příručku z roku 2019: Co nesmí do příručního a odbaveného zavazadla.

*Přeprava jakéhokoliv jídla na území EU je povolena. Při cestování do USA nelze do příručního zavazadla zabalit většinu ovoce, zeleniny, semen nebo výrobku živočišného původu. To samé platí při cestě do Austrálie. Vždy se informujte při cestě za hranice EU na webových stránkách dané země, co lze přivést a co ne.

**Alkohol, který nebyl zakoupen v bezcelní zóně, není možno vzít na palubu. Tekutiny v obalech max. do 100 ml, stejně tak kosmetiku. Alko i nealko nápoje si lze zakoupit v bezcelní zóně a vzít s sebou na palubu. Posádka vás však může vyzvat, abyste je ponechali v zavazadle.  

Výhody cestování s příručním zavazadlem

 1. Snížení environmentální zátěže

Ekologické nadšence jistě potěší fakt, že díky nižší hmotnosti zavazadel dochází k produkci menšího množství CO2. Pokud by každý pasažér snížil hmotnost svého zavazadla o 10 kg, došlo by k redukci emisí CO2 o 310 000 kg za rok.

 1. Větší flexibilita a možnost užít si nevšední zážitky

Chcete-li si změnit trasu cesty či zažit něco nevšedního, zajisté oceníte, že s sebou nemusíte všude „vláčet“ těžký kufr na kolečkách, ale např. pohodlný vyztužený batoh na zádech. Navíc, ne všechny úseky lze s kufrem projít. Díky příručnímu zavazadlu si teoreticky můžete prodloužit, neboť budete schopni nést náklad delší dobu.

 1. Úspora času

Neztrácejte čas na letišti u odbavovacích přepážek či následně v hotelu. Příruční zavazadlo máte celou dobu u sebe a vyhnete se dlouhým frontám a dalším nepříjemnostem, kupříkladu zmeškání spoje při přestupu. Tento způsob vám navíc poskytne pocit bezpečí, jelikož nebudete své zavazadlo nechávat nikde bez dozoru.

 1. Úspora nákladů

Příruční zavazadla bývají – na rozdíl od zapsaných (odbavených) zavazadel zdarma, zejména v případě nízkonákladových společností typu WizzAir, EasyJet, Smartwings aj. V konečném součtu se nemusí jednat o malé částky. Je přeci zbytečné připlácet si za něco, co ani nevyužijete.

 1. Vyhnutí se zbytečnostem a soustředění se na cíl cesty

Čím méně věcí se do zavazadla vejde, tím méně zbytečností s sebou budete „tahat“. Jako výhodu lze rovněž spatřovat fakt, že váš hotelový pokoj v průběhu vaší cesty nebude vypadat jako po výbuchu bomby. Můžete tak balení přesunout na vedlejší kolej a naplno se soustředit na plánované či nahodilé aktivity.

Jaké zavazadlo zvolit

Zavazadlo si samozřejmě můžete vybrat z různých kategorií. Zde vám poskytneme několik tipů, jaký si vybrat kufr, batoh či cestovní tašku

KUFRY

 • Cestovní kufr AEROLITE

Jedná se o textilní cestovní kufr, jenž je vybaven číselným zámkem. Je dodáván v různých velikostech a splňuje požadavky většiny leteckých společností. Mezi jeho výhody patří zejména ultralehká konstrukce a pohodlné teleskopické madlo.

Cestovní kufr AEROLITE – textilní kufr s ultralehkou konstrukcí

 

 • Cestovní kufr SUITSUIT

Jste-li příznivci spíše skořepinových kufrů, zkuste si vybrat z nabídky nizozemské značky SUITSUIT, jež – ač je na trhu pouze pár let – si dokázala získat mnoho zájemců. Tyto kufry jsou známe především díky svému inovativnímu designu, jenž zahrnuje nejrůznější nápisy a obaly všech barev. Stejně jako kufr AEROLITE, i kufr SUITSUIT je velmi lehký, díky své konstrukci bytelný a rovněž bezpečný, neboť disponuje TSA zámkem.

Cestovní kufr SUITSUIT – lehký skořepinový kufr s inovativním a originálním designem

 

 • Cestovní kufr TRAVELITE CABIN 2w S

Travelite Cabin 2w S je lehoučký textilní kufr německé kvality vyznačující se současně cenovou dostupností. Jeho výhodou je způsob organizace předmětů uvnitř – naleznete v něm samostatnou přihrádku na košile (ocení zajisté byznysmeni) a dvě velké přední kapsy. Za účelem zajištění stability má kufr 2 nožky a 2 hladká kolečka zajišťující tichý pojezd.

Cestovní kufr TRAVELITE CABIN 2w S – lehký a cenově dostupný textilní kufr německé kvality

BATOHY

 • CABINZERO CLASSIC

Jedná se o lehounký stylový batoh, který je vyroben tak, aby přesně odpovídal limitům aerolinek. Je dostupný v mnoha barvách a disponuje jak klasickými popruhy, tak i bočním úchytem. Batoh má rovněž zabudovaný systém (OKOBAN tracking), díky němuž batoh – např. v případě ztráty – snadněji naleznete.

Batoh CABINZERO CLASSIC: lehký stylový batoh v mnoha variantách
 • TRAVELITE CROSSLITE COMBI BAG

Jak již název napovídá, jedná se o kombinované zavazadlo, které lze nosit nejen jako batoh, ale i jako tašku na notebook (o velikosti až 15,6'') díky vyztužené přihrádce. V tomto zavazadlu navíc naleznete integrovaný expandér, jenž umožňuje zvětšit jeho objem.

TRAVELITE CROSSLITE COMBI BAG – kombinované příruční zavazadlo s kapsou na notebook
 • TITAN POWER PACK BACKPACK

Tento „byznys batoh“ oceníte především při cestách do práce či služebních cestách. Stejně jako v předchozím případě disponuje polstrovanou přihrádkou na notebook (rovněž až do velikosti 15,6'') a přihrádkou na tablet (9,7‘‘). Dále obsahuje samostatnou přihrádku na brýle a cennosti a vejdou se do něj i dokumenty formátu A4. Zároveň je batoh velmi pohodlný na nošení, neboť nabízí zádový panel s polstrováním a nastavitelný hrudní popruh, avšak lze jej připevnit i na madlo kufru.

TITAN POWER PACK BACKPACK – byznys batoh na služební cesty

 

CESTOVNÍ TAŠKY

 • SKYFLITE 1651

Tato taška je uzavíratelná zipem a její součástí je nastavitelný popruh přes rameno, díky němuž se nemusíte „vláčet“ s těžkou taškou v ruce. Je dostupná pouze v černé, a tedy unisex, barvě; výběr proto bude velmi jednoduchý.

SKYFLITE 1651 – cestovní taška s popruhem na rameno

 

 • VANS ANACAPA II DUFFLE

Cestovní taška Vans se vám může jevit jako malinká, mile vás však překvapí svou velkorysostí a rozhodně pojme to nejnutnější. Lze ji nosit v ruce (přičemž uši lze sepnout k sobě) či přes rameno, neboť k ní dostanete nastavitelný popruh.

VANS ANACAPA II DUFFLE – prostorná cestovní taška do ruky i na rameno
 • EASTPAK TRANVERZ TSA S

Cestovní taška či kufr na kolečkách? Preferujete-li kombinované řešení, je Eastpak Tranverz vhodným řešením právě pro vás. Poskytuje rovněž skvěle řešený úložný prostor, jelikož je rozdělen na 2 patra a obsahuje uvnitř stahovací popruhy. Pro maximální bezpečí zde naleznete i TSA zámek.

EASTPAK TRANVERZ TSA S – cestovní taška a kufr v jednom rozdělený na 2 patra

Co si vzít s sebou na cesty

Zavazadlo vhodných rozměrů máme vybrané, co si smíme vzít na palubu a co ne víme. Teď co konkrétně si s sebou, aby nám něco nechybělo a nemuseli jsme vše dokupovat na místě.

Kosmetika a vitaminy

 • Nemá cenu tahat velký šampón, mýdlo a pastu. Na týdenní dovolené je stejně nevypotřebujete. V drogérii si pořiďte malé plastové nádoby (max. 100 ml), do kterých přelijte dostatečné množství vašich přípravků tak, aby vydržely na celou dovolenou. Myslete na to, že hotely často poskytují mýdla a ručníky, proto není vždy nutné si je brát.
 • Prací prášek na cesty, kartáček, nůžtičky na nehty, deodorant, žiletku, balzám na rty.
 • Multivitamin, hořčík, vitamin B, probiotika (při cestování do exotických zemí).

Oblečení

 • Pevnou a kvalitní obuv na nohy (boty / tenisky), kalhoty na sebe, tričko a mikina kolem pasu. Takto budete oblečeni pro chladnější klima a ušetříte místo ve svém batohu. V letadle se bude silnější vrstva hodit.
 • Do batohu potom spodní prádlo, ponožky, náhradní trička, ručník, případně žabky na pláž.

Cennosti

 • Cestovní pas, občanský průkaz, kreditní kartu (v zahraničí se vyplatí více platit kartou), hotovost pro případ, že vám kartu při platbě odmítnou či zablokují (doporučujeme nahlásit bance předem, že budete cestovat), mapu, plán cesty.

TIP! Vyfotografujte nebo naskenujte pas a občanský průkaz a zašlete si ho na email pro případ krádeže a potřeby prokázat svou totožnost.

Elektronika

 • Cestovní adaptér na elektroniku (!) – můžete ho koupit v zahraničí, ale často je zbytečně předražený. Pořiďte si jeden na všechny zásuvky světa. Mobilní telefon a nabíječku. Akční kamerku, pokud chcete mít zachycené všechny zážitky. Notebook není ve většině případů třeba.  

Techniky, jak zabalit co nejvíce věcí do příručního zavazadla

 • Při cestování pouze s příručním zavazadlem to bývá boj o každý gram a centimetr místa. Při běžném skládání a vrstvení věcí často narazíme na fakt, že zavazadlo není nafukovací je nutno razantně omezit věcí, které si chceme vzít s sebou. Tohle nebylo překážkou pro IT konzultanta a bloggera Toma Ayzenberga, který přišel s fintou rolování věcí a prohazování částí kusů oděvů (např. rukávů a nohavic) přes sebe.
Rolování věcí při balení příručního zavazadla ušetří mnoho místa.

                                                                              TIP! Ponožky neskládejte, ale srolujte a umístěte do bot (do jedné boty se vejdou až 3 páry).

 • Za účelem úspory co nejvíce místa rozhodně vyřaďte z vašeho balícího seznamu položky „pro případ, že by…“ Pokud nejedete na konec světa, budete určitě schopní pořídit si mnoho věcí až na místě.
 • Pořiďte si látkové obaly (packing cubes), díky nimž si oddělíte oblečení, kosmetiku a další doplňky. 

            Naučte se správně balit kosmetiku a další předměty tekuté konzistence!

 • Věci, jež budete potřebovat v průběhu cesty, se snažte nechávat v horní části zavazadla. Zajisté se nebudete chtít prohrabovat celým zavazadlem a přidělávat si zbytečně vrásky na čele.
 • Nezapomeňte si rovněž přibalit zdroj zábavy ke zkrácení dlouhých chvil – knihu, časopis, zásobu filmů aj.

Letenky do ruky, batoh na záda a hurá směr letiště. Pokud plánujete cestovat vlastním autem, podívejte se na možnosti parkování v okolí letiště Václava Havla v Praze.

Kategorie

Další články k přečtení

Hamburk: zaparkujte u letiště bezpečně a neplaťte majlant

Pokud vám letadlo odlétá z německého Hamburku, jistě budete chtít po tuto dobu ponechat váš automobil v blízkosti letiště. Lze využít služeb společností ParkingGo Hamburg poskytující parkování v blízkosti letiště, případně parkovat přímo na letišti, pokud bude místo. Poradíme vám, jak si nejlépe parkování zajistit a kolik to přibližně stojí.