Doprava, nebo parkování na letišti? Co vyjde levněji

Levné parkování u letiště | Zaparkovat u letiště.cz

Otázka, která padne před každou dovolenou - "Jak se na letiště dostaneme tentokrát?". Možností je hned několik: taxi, MHD nebo vlastním autem. Jaké jsou však výhody a nevýhody jednotlivých možností a která z nich vyjde nejlevněji?

Doprava autem

První možností je vzít vlastní automobil, naskládat ho kufry a směle se vydat směr letiště. Pozor si musíte dát na zácpy a poruchy motoru, které vás mohou postihnou. Dobré je nejdříve zkontrolovat váš vůz. Při příjezdu na letiště máte několik možností, kde zaparkovat, a to na placeném, nebo neplaceném prostranství.

Placené parkoviště

Zadejte si do vyhledávače parkování u letiště a vyskočí na vás desítky parkovišť. Každé z nich nabízí přesně to, co byste čekali, tedy placení parkování nedaleko letiště. Výhodou využití těchto parkovišť je nejen hlídané parkoviště po celou dobu vaší dovolené, ale také nadstandardní služby, jako autoservis nebo mytí vozu. 

Parkoviště se liší podle vzdálenosti od letiště a nabídky služeb. Pojištění nebo servis jsou služby, které byste měli pokaždé požadovat. Nikdy nevíte, co se na parkovišti stane a zda budete schopní váš vůz po týdnu stání v mrazu nastartovat. Výhodou u parkovišť Air-Parking a RH - parkování u letiště je, že v případě poruchy vozu pro vás přijedou, odvezou vůz do vlastního servisu a vás na letiště. Díky tomu nepromeškáte let. 

Ceny stání se liší. Čím blíž letiště, tím více zaplatíte. Pokud nespěcháte, pak i z toho nejvzdálenějšího letiště se dostanete minibusem za 15 minut k terminálu. Doporučujeme pro ušetření využít parkoviště v městě Buštěhrad. Zde zaparkujete již od 350 Kč.

Neplacené parkování

Velice riskantní praktikou je nechat vůz odstavený v ulici nedaleko nedaleko zastávky MHD, ze které autobus jezdí na letiště. Ty nejbližší místa jsou často všeobecně známé a zloději aut je prověřují, zda zde najdou nový úlovek. Jedná se o trefně pojmenovat ulici U letiště nebo Za vokovickou vozovnou. Mnohými je využívané i parkoviště na OC Šestka a Zličín. 

V případě rozhodnutí doporučujeme zvážit, zda čas na dovolené chcete strávit strachováním o vůz, nebo si ho užívat plnými doušky s vaší rodinou a čistou myslí. 

Výhody placeného parkoviště: hlídání vozu, pohodlná přeprava s kufry přímo na terminál, auto a pneuservis, čištění vozu a pojištění proti poškození a krádeži.

Výhody neplaceného parkování: zdarma.

Pozn.: mnoho cestovních kanceláří nabízí parkování zdarma k zakoupenému zájezdu. Ověřte si, zda vaše cestovní kancelář vám ho nezapomněla nabídnout.

Doprava taxíkem

Kdo se nechce trápit s parkování a v klidu se nechat přivést a zase odvést z letiště, ten jistě využije taxíka nebo jiné podobné alternativy. Zde je nutné zvážit náklady za samotnou službu a přínos. Z posledních médii často zmiňovaných průzkumů vyplynulo, že Praha je na jízdu taxíkem 4. nejdražší města v Evropě. Samotné testy několika skupinek lidí ukázaly, že tento fakt je pravdivý a často se nestačili divit, jaká byla finální cena.

Nejnižší ceny se pohybují mezi 14 – 17 Kč za kilometr. Samotná cesta vás tak může vyjít na 350 – 500 Kč z centra Prahy. Zde je nutno započítat také čekání a náklad zavazadel. Celý proces připočítá k výsledné ceně až 70 Kč.

Samotná cesta taxíkem je rychlá, i když vás na cestě bude čekat až desítky semaforů, které dokáží cestu prodloužit.

Výhody cestování taxíkem: rychlost, pomoc při nakládání zavazadel, úspora času.

Nevýhody cestování taxíkem: velmi vysoká cena, pravděpodobná nespolehlivost taxikářů dorazit včas a počkat na vás.  

Doprava MHD

Díky prodloužení metra na trase A lze nyní cestovat na letiště ze stanice Nádraží Veleslavín. Z této stanice pravidelně odjíždějí autobusy č. 119 přímo na letiště, a to každý den mezi 4:53 a 0:32. Cesta celkově trvá okolo 15 minut. Cena vychází na 24 Kč, nebo 32 Kč za lístek, záleží, zda cestujete přímo z nádraží, nebo cestujete i metrem z např. autobusové stanice Florenc. Dopravit se na letiště lze i ze zastávky metra Zličín, Anděl nebo hlavní nádraží.

Jednou z nevýhod cestování autobusem je manipulace se zavazadly. Často se na stanici Veleslavín potkáte s dalšími cestovateli, kteří mají i mnohem větší kufry než vy. Vlézt a urovnat se s nimi v jednom autobuse je často obtížné. Prostor autobusu je doslova zmatek.

Nádraží Veleslavín také nedisponuje eskalátory (eskalátory budou zavedeny od dubna 2018) přímo k samotné zastávce autobusu. Budete si tak muset „namastit“ svaly, jelikož vás bude čekat výnos kufrů z metra. Požádat o pomoc můžete nosiče zaměstnané samotným městem. Ti vám na požadavek pomůžou. Mohou však nést pouze jeden kufr naráz, proto je možnost, že si zde chvíli počkáte.

Výhody cestování MHD: nízká cena.

Nevýhody cestování MHD: časová a fyzická náročnost.

Kategorie

Další články k přečtení

Hamburk: zaparkujte u letiště bezpečně a neplaťte majlant

Pokud vám letadlo odlétá z německého Hamburku, jistě budete chtít po tuto dobu ponechat váš automobil v blízkosti letiště. Lze využít služeb společností ParkingGo Hamburg poskytující parkování v blízkosti letiště, případně parkovat přímo na letišti, pokud bude místo. Poradíme vám, jak si nejlépe parkování zajistit a kolik to přibližně stojí.